Problem z ZL30PRG i sterownikami USB

Programator-debugger ZL30PRG jest narzędziem, które pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie pracy ze środowiskiem uVision firmy Keil oraz mikrokontrolerami STM32.

W razie problemów z obsługą, w zdecydowanej większości przypadków, pomaga aktualizacja biblioteki DLL środowiska uVision. Niezwykle rzadko spotykaną przypadłością jest problem z komunikacją USB, który występuje w przypadku, gdy na naszym sprzęcie zgromadziliśmy sporą „kolekcję” zbędnych sterowników od urządzeń dołączanych w trakcie eksploatacji komputera. Debugger ZL30PRG jest prawidłowo rozpoznawany przez system Windows, lecz zdecydowana większość prób zaprogramowania mikrokontrolera kończy się niepowodzeniem, zarówno w środowisku uVision, TrueSTUDIO STM32, STM32PRoGrammer (rys. 1), jak i w IAR.

 


 

 Rys. 1. Komunikat programu STM32PRoGrammer

Program ST-LINK_gdbserver dołączony do środowiska firmy Atollic, daje jasno do zrozumienia, że nasz komputer odmawia współpracy z programatorem:

 

 

Z pomocą przychodzi bezpłatny program USBDeview firmy NirSoft. Aplikacja wyświetla listę aktualnie używanych w systemie urządzeń USB oraz tych, które były wcześniej używane, a nie są obecnie podłączone do komputera. Program pozwala także na odinstalowanie zbędnych sterowników USB.

 

Rys. 2. Okno programu USBDeview po usunięciu sterowników

Po odinstalowaniu wszystkich sterowników (rys. 2) i podłączeniu ZL30PRG problem powinien ustąpić (rys. 3).
Uwaga: Ta operacja usunie sterowniki od wszystkich urządzeń USB, także tych aktualnie używanych.

 

Rys. 3. Komunikat programu STM32PRoGrammer o prawidłowo rozpoznanym mikrokontrolerze

Teraz możemy już spokojnie przystąpić do pracy z mikrokontrolerami STM32 i wszystkimi środowiskami kompatybilnymi z ZL30PRG.
 
K.F.

 

Autor: