Wprowadzone kilka tygodni temu do produkcji mikrokontrolery STM32F3 (przypominamy: z rdzeniem Cortex-M4F) powoli zdobywają rynek, w czym bardzo pomaga dostępność różnorodnych zestawów sprzętowych, zarówno ultra tanich – jak opisany w jednym z wcześniejszych artykułów STM32F3Discovery, jak i doskonale wyposażonych – jak prezentowany teraz STM32373C-EVAL.

Zestaw STM32373C-EVAL jest prawdziwym kombajnem ewaluacyjnym, pozwalającym konstruktorom nie tylko poznać podstawowe możliwości i wyposażenie mikrokontrolerów STM32F3, ale także wgłębić się w tajniki jego zaawansowanych bloków peryferyjnych.

Czytelników zainteresowanych poznaniem możliwości taniego zestawu ewaluacyjnego STM32F3Discovery zachęcamy do przeczytania artykułu.

Zestaw wyposażono w mikrokontroler STM32F373VCT6 z 256 kB Flash i 32 kB SRAM, będący zaawansowanym reprezentantem rodziny STM32F3. Rdzeń tego mikrokontrolera może być taktowany z maksymalną częstotliwością 72 MHz, a jego wyposażenie odpowiada współczesnym standardom (czyli: wszystkiego ile dusza zapragnie), dodatkowo wyposażono go w 16-bitowe przetworniki A/C sigma-delta oraz sprzętowe interfejsy do obsługi klawiatur i nastawników bezstykowych. Zastosowano je na 24 liniach GPIO.

 

 

Rodzinę mikrokontrolerów STM32F3 przedstawiliśmy w artykule.

 

Rys. 1. Schemat blokowy zestawu STM32373C-EVAL

Rys. 1. Schemat blokowy zestawu STM32373C-EVAL

 

Wyposażenie zestawu STM32373C-EVAL jest niezwykle bogate, co ilustruje schemat blokowy pokazany na rysunku 1. W skład zestawu wchodzą m.in.:

  • kompletny tor cyfrowego audio z mikrofonem i wzmacniaczem mocy,
  • trzy układy z interfejsami I2C: cyfrowy czujnik temperatury, pamięć EEPROM oraz – na dodatkowym module – pamięć EEPROM typu M24M01 z oferty STMicroelectronics z dodatkowym interfejsem komunikacyjnym RF (na pasmo RFID – fotografia 2),

 

Fot. 2. Zestaw STM32373C-EVAL jest standardowo wyposażony w moduł z pamięcią EEPROM M24M01 z wbudowanymi dwoma interfejsami komunikacyjnymi: I2C i RF (pracujący w paśmie RFID)

Fot. 2. Zestaw STM32373C-EVAL jest standardowo wyposażony w moduł z pamięcią EEPROM M24M01 z wbudowanymi dwoma interfejsami komunikacyjnymi: I2C i RF (pracujący w paśmie RFID)

 

  • kolorowy wyświetlacz TFT z interfejsem SPI, o wymiarach matrycy 240×320 pikseli z 4-przewodowym touch-panelem,
  • asynchroniczne interfejsy komunikacyjne IrDA, uniwersalny optyczny interfejs IR, RS232, CAN 2.0 A/B, USB-FS oraz dwa złącza (sink i source) interfejsu HDMI DDC/CEC,
  • użytkownik może wykorzystać w swojej aplikacji 4 różnokolorowe LED-y, joystick, a także jeden przycisk dołączony do uniwersalnej linii GPIO, przycisk zerujący oraz przycisk dołączony do linii tamper mikrokontrolera,
  • karta microSD pracująca a trybie SPI (w zestawie jest dostarczana karta o pojemności 2 GB),
  • analogowy czujnik temperatury Pt100 dołączony do wejścia 16-bitowego przetwornika A/C sigma-delta,
  • złocone styki sensora ECG, który umożliwia rejestrowanie (via przetwornik sigma-delta) pulsu osoby przykładającej palce do styków i na podstawie zarejestrowanych obliczeń program sterujący oblicza tętno,
  • użytkownik może w swoich aplikacjach używać także następujące elementy peryferyjne: mostkowy czujnik ciśnienia, suwakowy nastawnik pojemnościowy, fotorezystor, potencjometr spełniający rolę nastawnika analogowego.

Podobnie jak w innych zestawach oferowanych przez STMicroelectronics, także prezentowany STM32373C-EVAL wyposażono w programator-debugger ST-Link/V2, który jest obsługiwany przez wszystkie popularne pakiety programistyczne.

Ewaluację możliwości mikrokontrolerów STM32F3 ułatwia regulowane napięcie zasilania, które użytkownik może ustawić w zakresie 2-3,6 VDC, a próg o wartości 2,4 VDC jest sygnalizowany za pomocą jednej z dwóch dodatkowych LED zamontowanych na płytce.

Dodatkowe informacje i materiały (w tym programy demonstracyjne) są dostępne na stronie.

Producent przygotował dla prezentowanego zestawu pakiet przykładowych aplikacji, które umożliwiają wygodne przetestowanie działania poszczególnych elementów peryferyjnych. W wersji 1.0.0 nie są obsługiwane niektóre elementy peryferyjne wbudowane w płytkę (jak np. touch-slider), ale dostępne przykłady doskonale ilustrują możliwości mikrokontrolerów STM32F3, dając jednocześnie programistom możliwość poznania sposobów obsługi wbudowanych w nie zaawansowanych bloków peryferyjnych. Wybrane przykłady aplikacji demonstracyjnych zaimplementowanych w zestawie pokazano na filmie.
Andrzej Gawryluk