[Embedded World 2015] STM32L4: energooszczędność na pełnej mocy (Cortex-M4F)

Jedną z premier firmy STMicroelectronics na targach Embedded World 2015 były mikrokontrolery STM32L4 – układy wyposażone w rdzeń Cortex-M4F, ale przeznaczone do pracy w urządzeniach o niewielkim poborze mocy. Rdzeń jest przystosowany do taktowania z maksymalną częstotliwością 80 MHz, przy której uzyskuje wydajność 100 DMIPS. Dzięki zastosowaniu znanego z wcześniej produkowanych modeli interfejsu ART, usprawniającego dostęp do pamięci Flash, uzyskanie tak dobrego wyniku w przeciętnym programie jest w pełni możliwe. Na rysunku 1 pokazano modele dostępne już w sprzedaży i planowane na 2 kwartał 2015.

 

 

Rys. 1. Zestawienie dostępnych obecnie modeli mikrokontrolerów STM32L4

Rys. 2. Podawane przez producenta dane na temat poboru mocy przez mikrokontrolery STM32L4

Oprócz tradycyjnie bogatego wyposażenia komunikacyjnego (w wersjach implementacyjnych charakteryzujących się obniżonym poborem mocy – rysunek 2), nowe mikrokontrolery wyposażono w kontroler segmentowego LCD, wewnętrzne wzmacniacze operacyjne o programowanym wzmocnieniu (PGA) i komparatory analogowe, a także cztery cyfrowe filtry dla modulatorów sigma-delta, które są przystosowane także do współpracy z mikrofonami MEMS (z wyjściami PDM) produkowanymi przez STMicroelectronics. Wbudowane komparatory mają programowane napięcia referencyjne, histerezę oraz prędkość reakcji, użytkownik może także wybrać polaryzację sygnału wyjściowego komparatora. Schemat blokowy mikrokontrolerów STM32L4 pokazano na rysunku 3.

Rys. 3. Schemat blokowy mikrokontrolerów STM32L4

Ważną nowością w wyposażeniu mikrokontrolerów STM32L4 jest interfejs Single Wire Protocol Master Interface (SWP-MI), który jest przeznaczony do stosowania w systemach bezstykowych płatności NFC (zgodnie z ETSI TS 102 613). Interfejs zapewnia dwukierunkową (dupleksową) transmisję danych z prędkością do 2 Mb/s z wykorzystaniem pojedynczej linii sygnałowej, jest przeznaczony do zapewnienia komunikacji z kartą SIM (UICC) zgodnie ze schematem pokazanym na rysunku 4.

Rys. 4. Schemat ilustrujący typowe zastosowanie interfejsu SWP-MI

Fot. 5. Pamiątka z targów Embedded World: zestaw STM32NUCLEO z mikrokontrolerem STM32L476RG w wersji ES

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych rodzin mikrokontrolerów STM32, także dla STM32L4 producent zapowiada zestawy startowe i ewaluacyjne: DISCOVERY, EVAL i NUCLEO. Ten ostatni – jeszcze z mikrokontrolerem w wersji ES (Engineering Sample – fotografia 5) – otrzymaliśmy podczas targów Embedded World 2015 do testów. Wrażeniami podzielimy się w najbliższym czasie.