Użyte biblioteki do obsługi poszczególnych peryferii zostały przeze mnie przeportowane, bądź napisane od nowa na bazie fragmenty kodów znalezionych w Internecie, książkach czy notach katalogowych. Niektóre jej fragmenty zwłaszcza do obsługi czcionek z systemu Windows i wyświetlania ich na urządzeniu są kodami komercyjnymi chronionymi prawami autorskimi, mianowicie do ich wygenerowania użyłem programu PixelFactory firmy ATNEL oraz fragmentów kodów pochodzącego z książki „Język C. Pasja programowania mikrokontrolerów 8-bitowych” Mirosław Kardaś by ich używać w moim programie. Inne rozwiązania programistyczne będące także inspiracja do tworzenia własnych pochodzą z książek „STM 32 Aplikacje i ćwiczenia w języku C” Marek Galewski oraz „Mikrokontrolery STM32 w praktyce” Krzysztof Paprocki Wydawnictwa BTC.

Wspomnieć należy także o programie napisanym na telefon z systemem Android współpracującym z programem sterownika. Jest on stworzony w programie B4A firmy Anywhere Software w wersji 6.00 czyli w języku „Basic for Android”. Oprogramowanie to stanowi swego rodzaju nakładkę na Java SDK i Android SDK, umożliwiającym w dość szybki i prosty sposób napisanie działającej aplikacji na system Android. Działanie aplikacji jest uproszczoną wersją tego co widzimy na sterowniku wytrawiarki: tematycznie, kolorystycznie i layoutem nawiązującym do jej głównego menu.

Jak wspomniałem wcześniej mikrokontroler nadaje paczkę danych w postaci tzw. „stringa” po UART przez moduł WiFi, która to jest odbierana przez telefon i odpowiednio obrabiana. Do sterowania głosem używany jest aplet firmy Google łączący się przez Internet i analizujący wypowiedziane słowo. Po uruchomieniu programu na telefonie łączymy się z urządzeniem co jest sygnalizowane na nim sygnałem dźwiękowym oraz zmianą ikony „VOICE”. Kiedy urządzenia są ze sobą połączone to to co dzieje się na jednym dzieje się również i na drugim. Program telefoniczny stanowi tylko uzupełnienie projektu więc nie posiada możliwości zmiany nastaw urządzenia, to zachodzi tylko w samym urządzeniu.

 

Podsumowanie

Prezentowany sterownik mimo, iż został stworzony na potrzeby sterowania wytrawiarką PCB, bez specjalnych modyfikacji programowych jest interesującą, innowacyjną i uniwersalną platformą do sterowania czymkolwiek załączanym na 230V. Może posłużyć do zdalnego bądź czasowego wyłączania oświetlania lamp w pokoju, żaluzji elektrycznych czy światełek na świątecznej choince, może być także sterownikiem bojlera grzejącego wodę.

Spersonalizowana, estetyczna obudowa wykonana przez firmę EX-OR model Galaxy GX287 pozwala postawić to urządzenie w dowolnym miejscu w domu czy pracy. Modyfikując oprogramowanie urządzenia można je użyć także jako eleganckiego zegarka z budzikiem i ramką do zdjęć oraz synchronizacją czasu przez Internet, podającym temperaturę pokojową czy nawet krótkie wiadomości z Internetu, np. kursy waluty, pogodę.

Adam Jankowski

intre@poczta.onet.pl