Nowe zestawy w popularnej serii STM32DISCOVERY

Zestawy z serii STM32DISCOVERY cieszą się na rynku dużą popularnością, między innymi z tego powodu, że charakteryzują się lepszym wyposażeniem i większymi możliwościami niż najtańsze zestawy startowe z serii STM32NUCLEO i jednocześnie ich ceny należą do akceptowalnych także wśród amatorów. Firma STMicroelectronics konsekwentnie poszerza listę dostępnych modeli tych zestawów, dwa najnowsze przedstawiamy w artykule.

Fot. 1. Wygląd zestawu STM32F723E-DISCO

Zestaw STM32F723E-DISCO (fotografia 1) wyposażony w mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M7, taktowanym sygnałem zegarowym o częstotliwości do 216 MHz. Mikrokontroler osiąga wydajność do 462 DMIPS, wyposażono go w pamięć Flash o pojemności 512 kB oraz 256 kB SRAM (w tym 64+16 kB pamięci TCM-RAM). Dostępna dla użytkownika pamięć może mieć wygodnie powiększoną pojemność dzięki wbudowanemu w mikrokontroler interfejsowi QSPI, który pozwala mapować dołączoną do niego pamięć w liniowej przestrzeni adresowej.

Zestaw STM32F723E-DISCO wyposażono w wyświetlacz TFT LCD o wymiarach matrycy 240×240 punktów z naklejonym touch-panelem pojemnościowym oraz kodek audio WM8994, do którego dołączono m.in. 4 mikrofony MEMS (MP34DT01), także z oferty STMicroelectronics.

Wspomniany wcześniej interfejs QSPI w prezentowanym zestawie został użyty do obsługi pamięci Flash o pojemności 512 Mb, użytkownicy mogą ponadto wykorzystać 8 Mb zewnętrznej pamięci PSRAM, do której mikrokontroler ma dostęp poprzez interfejs równoległy FMC.

Rys. 2. Oprócz złącza Arduino Uno rev3 zestaw STM32F723E-DISCO wyposażono także w trzy inne systemy złącz

Jedną z nowości wprowadzonych w prezentowanym zestawie jest system nowych złącz (rysunek 2), w skład którego wchodzą – poza powszechnie stosowanym Arduino Uno rev3 – także Digilent Pmod oraz nowe złącze o nazwie STMod+. Z myślą o ułatwieniu korzystania z tego ostatniego, do zestawu STM32F723E-DISCO dołączono dodatkową płytkę konwertera złącz (fotografia 3), który zapewnia konwersję połączeń na standardy Mikrobus, Grove oraz gold-piny 2,54 mm, dodatkowo wyposażono go w złącze kompatybilne z modułem WiFi ESP-01 (ESP8266).

Fot. 3. Płytka ekspandera IO jest standardowym wyposażeniem zestawu STM32F723E-DISCO

 

 W obydwu dotychczas przedstawionych zestawach firma STMicroelectronics zastosowała nowy standard złącza SWD, nazywany w dokumentacji TAG (na zdjęciu poniżej). Jak widać całe „złącze” to kilka złoconych punktów stykowych na PCB oraz trzy otwory prowadzące.

Footprint nowego złącza SWD o nazwie TAG

Udoskonalenie jest niestety pozorne, wprowadzono je niestety kosztem użytkownika, który chcąc bezpośrednio programować mikrokontroler lub użyć wbudowanego w zestaw programatora do programowania zewnętrznego mikrokontrolera, musi kupić specjalny kabel połączeniowy o nazwie TC2050-IDC-NL (firma Tag Connect – zdjęcie poniżej), który kosztuje ponad 40 USD w Stanach Zjednoczonych…

Kabel-konwerter TC2050-IDC-NL