Nowe zestawy w popularnej serii STM32DISCOVERY

Pozostałe elementy wyposażenia zestawu są podobne do starszych zestawów DISCOVERY, szczególną uwagę zwraca konsekwentne ograniczanie liczby wbudowanych przycisków do 2 sztuk, z czego jeden służy do zerowania systemu. Tradycyjnie także, prezentowany zestaw jest wyposażony w programator-debugger ST-Link v2-1, który zazwyczaj umożliwia także programowanie mikrokontrolera za pomocą „chmurowego” środowiska programistycznego mbed.

 

Fot. 4. Wygląd zestawu STM32F413H-DISCO

Kolejnym nowym zestawem w rodzinie STM32DISCOVERY jest STM32F413H-DISCO (fotografia 4), który wyposażono w mikrokontroler z rdzeniem Cortex-M4F przystosowanym do taktowania sygnałem zegarowym o częstotliwości do 100 MHz. Maksymalna wydajność uzyskiwana przez mikrokontroler wynosi 125 DMIPS, jednym z nowatorskich rozwiązań zastosowanym w nim jest system wspomagając oszczędzanie energii BAM (Batch Acquisition Mode), który w modelach STM32F413xG/H jest dostępny w wersji rozbudowanej eBAM (enhanced BAM).

Wyposażenie zestawu jest STM32F413H-DISCO jest podobne do wcześniej opisanego STM32F723E-DISCO – zastosowano w nim taki sam wyświetlacz LCD TFT z touch-panelem, wewnętrzną pamięć RAM mikrokontrolera (320 kB) poszerzono za pomocą 8 Mb zewnętrznej pamięci PSRAM, a 1,5 MB wewnętrznej pamięci Flash poszerzono o 128 Mb pamięci QSPI. Dwa pokładowe mikrofony MEMS, które współpracują z kodekiem audio, można „wzbogacić” o 5 dodatkowych mikrofonów zamontowanych na płytce ekspandera wchodzącego w skład zestawu (rysunek 5). Rejestrację danych audio ułatwia możliwość użycia kart SD, dla których producent przewidział złącze na płytce.

Rys. 5. Zestaw STM32F413H-DISCO wyposażono w łącznie 7 mikrofonów MEMS

Zestaw STM32F413H-DISCO wyposażono w znacznie mniejszą, niż wcześniej opisany, liczbę złącz – poza Arduino Uno rev3 użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu do linii GPIO mikrokontrolera.

Andrzej Gawryluk