BlueCoin Starter Kit – nowy eval z STM32L4

Firma STMicroelectronics zaprezentowała niedawno zestaw uruchomieniowy BlueCoin Starter Kit (oznaczenie kodowe STEVAL-BCNKT01V1), który pozwala na wykorzystanie mikrokontrolera z rodziny STM32F4 oraz dołączonych peryferiów (m.in. czujników ruchu, mikrofonów MEMS, stereofonicznego przetwornika DAC oraz łączności Bluetooth) do prototypowania aplikacji IoT, łączących w sobie możliwość przestrzennego monitorowania sygnałów audio oraz orientacji i śledzenia obiektów w przestrzeni.

Sercem zestawu jest moduł BlueCoin zawierający mikroprocesor STM32F443 z rdzeniem ARM Cortex-M4, 4 cyfrowe mikrofony MEMS, czujnik ciśnienia, 3-osiowy akcelerometr i magnetometr LSM303AGR oraz 3-osiowy akcelerometr i żyroskop LPS22HB. Na płytce zawarto także układ BlueNRG-MS umożliwiający komunikację za pośrednictwem interfejsu Bluetooth Low Energy. Co interesujące, zestaw uzyskał certyfikat FCC (dokumentacja certyfikacji jest dostępna pod adresem)

Fot. 1. Moduł BlueCoin

Zestaw zawiera także moduł CoinStation, na którym można znaleźć między innymi: 16-bitowy stereofoniczny przetwornik analogowo-cyfrowy wraz z wyjściem Jack 3,5 mm oraz dwa optyczne czujniki odległości VL53L0X wykorzystujące technologię FlightSense. Płytka zawiera również gniazdo microUSB do celów komunikacji i zasilania, a także port SWD w celu podłączenia programatora/debuggera. Na pola lutownicze wyprowadzono interfejsy SAI oraz I2C.

Fot. 2. Moduł CoinStation

 

Ostatnim modułem wchodzącym w skład zestawu jest BlueCoin Cradle. Dzięki niemu można korzystać z gniazda kart microSD oraz dodatkowego złącza USB typu mini-B, przez które można dołączyć zasilanie lub komunikować się z urządzeniem zewnętrznym. Zestaw – poza wyżej wymienionymi modułami – zawiera również przewód SWD służący do programowania, plastikową obudowę, w której można umieścić zestaw oraz baterie litowo-polimerową o pojemności 130 mAh (złącze do podłączenia baterii znajduje się zarówno na płytce CoinStation jak i BlueCoin Cradle).

Fot. 3. Moduł BlueCoin Cradle

Zestaw pozwala na rozwój aplikacji związanych z audio, czujnikami oraz komunikacją bezprzewodową. Ze względu na zastosowany procesor o dość dużej mocy obliczeniowej, moduł umożliwia zaawansowaną obróbkę sygnałów. Producent przygotował szeroką gamę oprogramowania do zestawu (m.in. obsługa pokładowych sensorów ruchu, sensora optycznego ToF, mikrofonów i BLE), także na urządzenia z systemem Android. Warto dodać, że urządzenie jest kompatybilne z coraz bardziej popularnym programem do tworzenia konfiguracji STM32CubeMX.

Szczegółowe informacje oraz linki do oprogramowania są dostępne na stronie producenta: www.st.com/bluecoin.