Polska podstrefa STM32FanZone na targach Embedded World 2018

Na tegorocznych targach Embedded World (Norymberga, 27.02-1.03.2018) firma STMicroelectronics po raz drugi zorganizowała strefę STM32FanZone, w której prezentowali swoje pomysły i rozwiązania makerzy, naukowcy, studenci i fani mikrokontrolerów STM32. W tym roku po raz pierwszy udział w STM32FanZone wzięli przedstawiciele polskich uczelni: krakowskiej AGH (Katedra Elektroniki) i Politechniki Warszawskiej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych).

 

Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych, reprezentowany przez Grzegorza Mazura, zaprezentował oryginalny komputer definiowany programowo (Software Definied Computer), w którym mikrokontroler STM32 spełnia rolę definiowanego zestawu bloków peryferyjnych, tworzących system komputerowy bazujący na dowolnym mikroprocesorze. Przykładowe aplikacje prezentowane na targach bazowały na mikroprocesorach Z80, 6502 i 6800.

Zespół AGH, kierowany przez dr inż. Łukasza Krzaka, przedstawił trzy rozwiązania:

 • Zestaw zasilaczy o mocy od 150W do 350W, zbudowanych w oparciu o wysokosprawne topologie rezonansowe, wykorzystujących mikrokontroler z rodziny STM32F3 jako tzw. Digital Signal Controller. Zasilacze powstały przy współpracy AGH z firmą Fideltronik i są dedykowane do zastosowań w oświetleniu LED.
 • System baterii bezstykowej, który powstał w ramach udziału AGH w konsorcjum Xsensor, przeznaczony do aplikacji pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. W skład systemu wchodzi:
  – bateria o pojemności 6Ah, która nie posiada galwanicznych kontaktów i
  może być bezstykowo ładowana i rozładowywana,
  – odbiornik energii, który instalowany jest w urządzeniu klienta,
  – ładowarka.
  Bateria wykorzystuje mikrokontroler z rodziny STM32F3 do wysokosprawnego sterowania bezprzewodowym transferem energii.
 • Platformę bezprzewodowej łączności dedykowaną do zastosowań IIoT, rozwijaną przez firmę Embetech (spin-off AGH), w skład której wchodzą moduły radiowe klasy przemysłowej, umożliwiające łatwą komunikację z usługami w chmurze. Moduły komunikują się w sieci kratowej o dalekim zasięgu i wysokiej odporności na zakłócenia, a dane poprzez bramę trafiają do dedykowanej aplikacji w chmurze Microsoft Azure.

Autor: STM32eu

STM32eu